Yerden Isıtma Avantajları ve Dezavantajları

Yerden ısıtma avatajları ve dezavantajları nelerdir?

 

Yerden ısıtma avantajları ve dezavantajları

     Yerden ısıtma avantajları ve dezavantajları nedir? Evine iki ısıtma sistemi arasında seçim yapmak zorunda kalanların en çok merak edilen soruların başında gelmekte.

      Yerden ısıtma avantajları ve dezavantajları nı kısaca özetlemek gerekirse avantajları ve dezavantajları olarak iki farklı başlık altında incelememizde fayda vardır.

 Yerden Isıtma Avantajları

Yerden ısıtmada sıcaklık zeminde birikir, radyatörlü sistemlerde ise tavanda!

    Yerden ısıtma mimari açıdan çok fayda sağlayacaktır kullanıcıya. Bilhassa günümüzde konutlarda fransız balkon ve pencereler çok tercih edilmektedir. Bu durumda radyatörler mecburen iç duvarlara yerleştirilmek zorunda kalınmaktadır. Bu durumun iki sakıncası vardır. 

     İlk olarak iç duvarlara konulan radyatörler ev dekorasyonunda oldukça büyük sorunlar çıkarmaktadır. Mobilyalar istenildiği gibi yerleştirilememekte ve kullanım alanını oldukça fazla daraltmaktadır.

Yerden ısıtma ile radyatörlü ısıtma sistemlerinde oda sıcaklıkları

     Yine iç duvarlara montajı yapılan radyatörler konforu bozmaktadır. Pencere önlerine yerleştirilen radyatörler alt kısımlarından aldıkları ortam havasını iç kısımlarındaki kanatlarla ısıtarak üstten ortama geri vermektedir. Isınan hava yükselirken  pencere önünde bir perde oluşturarak camdan gelen soğuğu tavana süpürecek ve tavanda karıştırarak aşağı alacaktır. Bu durum oda sıcaklığının daha homojen olmasına olanak sağlayacaktır.

     Ortam sıcaklığının her bir derecelik artışta yaklaşık % 6 lık yakıt sarfiyatına sebep olduğunu düşünürsek yerden ısıtma oldukça fazla yakıt tasarufu sağlayacaktır.

     Zeminden ısıtma tesisatında kulanılan borular tamamen şap içerisinde kaldığı için radyatörlü ısıtma sistemlerindeki gibi görüntü kirliliği oluşmamaktadır.

     Radyatörle ısıtılan mekanlarda ortam havası kurumaktadır. Oysaki yerden ısıtma sistemleriyle ısıtılan mekanlarda bu durum gerçekleşmemektedir.

Yerden ısıtma ve radyatörlü ısıtma sistemlerinde hava sirkülasyonu

     Isıtmak için düşük sıcaklıkta su gerekir. Haliyle enerji ihtiyaçları diğer ısıtma sistemlerine göre çok düşüktür. Bilhassa günümüz teknolojisi olan yoğuşmalı kombi kazan, ısı pompası gibi sistemler düşük işletme sıcaklığında yüksek verimde çalışan sistemlerdir. Bu modern sistemlerde enerji verimliliği çok daha üst seviyelere çıkacaktır.

     Uygun sistemi kurmanız durumunda yerden serinletme yapma imkanınız olacaktır.

     

Yerden Isıtma Sisteminin Zararları

     Yerden ısıtma sistemleri düşük sıcaklıklarda çalıştığı için boru içerisinde bakteri üremesi için ideal bir ortam oluşmaktadır. 

     Zeminden ısıtmada ortam sıcaklığının rejime girmesi daha geç olmaktadır. Bu nedenle kısa süreli bir yerlere gidilecekse kapatmak yerine kısarak kullanılmalıdır.

     Zemin ısınacağından sıcaktan zarar görebilecek gıda veya eşyalar direk yere konulmamalıdır.       

  

Konu ile İlgili Diğer Makaleler

Teknofer Yerden Isıtma Starforu

Teknofer özel folyo kaplı yerden ısıtma straforu hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Satın Almak İsteyebileceğiniz Ürünler

Teknofer Yerden Isıtma Straforu

Teknofer özel folyo kaplı yerden ısıtma starforu

Oksijen Bariyerli Yerden Isıtma Borusu

Oksijen bariyerli pe-rt yerden ısıtma borusu

 1. Mustafa Duru diyor ki:

  Selam sizce alttan ısıtma mı petek mi tercih etmeliyim? kullanım ve verim açısından hangisi daha doğru olur. Arada kararsız kaldım.

  • Ferhat ÖRS Makine Mühendisi diyor ki:

   Sn Mustafa Duru,
   Alttan ısıtma mı petek mi? bize en çok sorulardan biridir. İlk maliyet açısından düşünürseniz radyatörler biraz daha düşük maliyetli olur. Ama yerden ısıtmadan aldığınız konforu alamazsınız. Yukarıda ki yazıda anlattığımız gibi yerden ısıtmanın radyatörlü sistemlere göre çok fazla artısı vardır. Yeni konutlarda da artık yerde ısıtma lüks olmaktan çıkmıştır. O yüzden çok tercih edilmektedir.
   Yalnız yzeminden ısıtma sistemlerinde geri dönüş şansınız yoktur. o yüzden malzeme seçimi çok önemlidir. Şap döküldükten sonra keşke deme şansınız yoktur. Doğru malzeme ve doğru işçilikle en iyi ısıta sistemlerindendir.

  • Ferhat ÖRS Makine Mühendisi diyor ki:

   Hasan Bey Merhaba,
   Yerden ısıtma sistemleri düşük sıcaklıkta çalışılması gereken sistemler olduğundan, Yoğuşmalı kombiler verim açısından uygun olacaktır. Çünkü yoğuşmalı kombiler ne kadar düşük sıcaklıkta çalışırsa o kadar verimlidir. Yerden ısıtma tesisatına gönderdiğiniz su sıcaklığı maksimum 55 derece olmalıdır. Haliyle yoğuşmalı kombilerden daha fazla verim alırsınız. Yoğuşmalı kombi seçimi yaparken de premix brülörlü kombi seçmeniz yine verim açısından katkı sağlayacaktır. Marka çokta önemli değil aslında önemli olan kombilerin barındırdığı özellik ve servis kalitesi. Yine kombi kullanırken oda termostatı kullanmanız yakıt tasarrufu açısından size fazlasıyla fayda sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir